Meduňka lékařská na našich zahrádkách zplaňuje. Bohatě větvená a olistněná lodyha kvete na počátku léta jemnými kvítky v narůžovělé nebo bledě modré barvě. Meduňka je nezaměnitelná díky své příjemné citronové vůni. Na pěstování je tato rostlina nenáročná. Kde ji vysadíme, tak poroste. Ovšem musíme počítat s tím, že podobně jako máta, i meduňka se začne časem rozrůstat. Má ráda slunné stanoviště, jen některé kultivary se zlatavými listy je vhodné umístit do polostínu. Nepotřebuje příliš výživnou půdu, takže se jí daří v truhlíku i na skalce. Rozmnožování meduňky je jednoduché, za pomocí semen nebo řízků či oddenky. Semínka klíčí zhruba 4 týdny a mladé rostliny můžeme vysadit na záhon, až se trošku oteplí. Během jejich růstu musíme dbát na pravidelnou závlahu.
Meduňka lékařská nenese svůj název nadarmo. Obsahuje silice, převážně citronelol a geraniol, třísloviny, hořčiny a minerální látky, které mají příznivý vliv na naše zdraví. K léčebným účelům se sbírají převážně mladé vrchní listy, ale také nať před rozkvětem. Proto je třeba rostlinu například po třech či čtyřech letech regenerovat. Výtažky z meduňky uklidňují naši nervovou soustavu, má však i dobré účinky na zažívání, žaludek i střevní neurózu. Vhodná je při únavě, nervové vyčerpanosti, úzkosti i nespavosti. Širokou škálu jejího využití můžeme ještě rozšířit o depresivní nálady a srdeční arytmii. Její užití je buď samostatně, nebo v kombinaci do směsí bylinek.
Léčebné působení při nespavosti je možná nejrozšířenější a nejznámější, protože se hlavně připravuje nálev. Jak? Čajovou lžičku lipových květů, lžičku majoránky a lžičku meduňky přelijeme půl litrem vroucí vody a necháme 7 minut louhovat. Po přecezení popíjíme po jednom šálku odpoledne a večer. Pokud nás trápí úzkost, přelije se polévková lžíce listů meduňky vroucí vodou do šálku a po 5 minutách louhování vypijeme. Nejlépe ale po hlavním jídle, protože v této době máme metabolismus trošku více pracující. Pro odvážné bylinkářky je znám i recept na meduňkové víno. Působí blahodárně na srdce a mozek, ale také se po něm lépe dýchá. Jeho příprava není složitá. Do jednoho litru bílého vína vložíme hrst listů meduňky lékařské a necháme jeden den na teplém a zároveň tmavém místě vyluhovat. Poté scedíme a popíjíme jednu sklenku denně. Receptů z meduňky je opravdu hodně.