I když se vám může jevit, že koupě žárovky by pro vás měla být pouhá formalita, není musí tomu tak být vždy.
Vzhledem k tomu, že se dá u nás koupit široká paleta světelných zdrojů, je snadné se splést a koupit si něco, co doopravdy nechcete ani nepotřebujete. Proto byste si měli nastudovat rozdíly mezi jednotlivými typy a dle nabytých vědomostí se pak při kupování rozhodovat.
– Zdaleka tím nejpodstatnějším kritériem, dle kterého byste měli žárovky nakupovat, je typ závitu. I když se vyrábějí i jiného druhy, standardně se prodávají pouze dva základní – E14 a E27. První zmiňovaný závit je úzký, díky čemuž se světelné zdroje, které jím jsou obdařeny hodí hlavně do lampiček, případně lustrů. O něco širší závit E27 je pak vhodný prakticky skoro do všech typů svítidel. Mnoho výrobců využívá pouze tento typ závitu. Oba typy se běžně používají na všech standardních druzích světelných zdrojů od LED žárovek až po ty halogenové.
– Důležité je také dbát při nákupu žárovek na teplotu světla. Už dávno není v nabídce pouze jedna verze, možnosti jsou dnes daleké širší. Můžete si vybrat jak žárovky s teplejšími tóny světla, tak i s vyloženě studeným světlem. Tento údaj se měří v kelvinech. Standardem jsou dnes zdroje o hodnotě 2700 kelvinu. Pod touto hranicí koupíte žárovky s teplým světlem, nad ní pak se studeným. Pokud nebudete vědět přesně, prostě řekněte v obchodě, jaký typ světla chcete. Jistě vám rádi pomohou.
– Zapomínat byste neměli také na spořivost. I když už dnes běžně nekoupíte vláknové žárovky, které byly energeticky velice náročné, ne všechny zdroje světla jsou spořivé. Nejideálnější jsou v tomto případě LED žárovky, které jsou sice dražší než jiné modely, ale zároveň jsou nejúspornější. Je tedy na vás, zdali vám nevadí dát o pár desítek či stovek korun navíc. Nejedná se však o špatnou investici, a i ze střednědobého hlediska se určitě vyplatí.