Hoax není, jak by se mohlo na první pohled zdát, indiánské jméno. Jedná se o klamavou a poplašnou zprávu, která se k nám dostává prostřednictvím internetu. V čem jsou nebezpečné? Záměrně se nás někdo snaží zmást a manipulovat s námi. Navíc co je na síti, je přeci pravda. Nevadí, že už byl hoax stokrát vyvrácen. Zas a znova po sto prvé padne na úrodnou půdu.
Až 5x převařeno
Fáma o recyklovaném mléce se objevila v našich emailových schránkách poprvé v roce 2010. Je to až k nevíře, ale ještě dnes jsou mezi námi takoví, kteří tomu věří. A co hůř. Rozesílají dále. O co ve slavném x krát zrecyklovaném recyklovaném mléce kráčí? Celá informace je postavená na tom, že prošlé mléko se dle zákona může ještě pětkrát převařit a tedy opětovně prodávat. Kolikrát byl bílý nápoj znovu uveden do prodeje, můžete zjistit přímo na jeho obalu. Co na to Tetra Pak? Čísla na obalu se ku podivu všech vztahují pouze a jen k obalu. Představme si pracovníka mlékárny, jak otevírá prošlé produkty krabici po krabici. Slévá dohromady a následně znovu převařuje. Nepřipadá vám to absurdní?
Už jen jedna molekula
Další poplach popisuje margaríny jako škodlivé, protože obsahují ztužované tuky. Z těch se ale nikdy nevyráběly. Používají se postupy, při kterých nezdravé trans mastné kyseliny nevznikají. Aby se zvedla nechuť vůči alternativě másla ještě více, dočteme se ještě, že původně byly vyrobeny jako krmivo pro krocany. A tady to začíná být hodně zajímavé – údajně rostlinným tukům jako Rama a Flora chybí už jediná molekula a jedli bychom čistý plast. Může tomu vůbec někdo uvěřit? Divili byste se, ale tento fakt oklamal nejednoho vysokoškoláka. Přitom stačí vzít rozum do hrsti a přečíst si složení. Z řepkového a palmového tuku ještě nikdo umělou hmotu nevyrobil.
Karcinogenní lázeň
Poslední téma, kterému se budeme věnovat je pangasius. Konkrétně ten původem z Vietnamu kde se chová v deltě Mekongu. Jak uvádí hoax, ryby plavou ve špíně a čas od času dostanou koupel v malachitové zeleni. Je to toxická látka, která se používá proto bakteriím, plísním a parazitům. Veškeré obavy následně vyvrátila Státní potravinářská a zemědělská inspekce i Státní veterinární správa ČR.